Gatan nattetid: Stenbacksvägen inritad i vitt, husen tända i färgen för områdets inkomst
Områdets genomsnittliga nettoinkomst
233 tkr516 tkr1 143+ tkr
Varje byggnad har färgen för sitt DeSO-områdes genomsnittliga nettoinkomst 2024 (SCB) – aldrig ett pris, aldrig en person. Gatan är ritad i vitt och dess egna hus är tända.

gata

Bo på Stenbacksvägen.

18 byggnader står längs gatans 310 m i Haninge. DeSO-området som gatan går genom har en genomsnittlig nettoinkomst på 465 tkr, och 20 % av bostäderna där är bostadsrätter. Till Vega (tåg) är det 20 minuters promenad.

6,3VERA PI Scorenummer 441 av 1 088 i Haninge

Gatan enligt OpenStreetMap, området enligt SCB.

310 mlång
18byggnader längs gatan
465 tkrområdets nettoinkomst, 2024
20 %bostadsrätter i områdena
–ingen T-bana inom 6 km
0skolenheter inom 500 m

Delad bostad · till salu på Stenbacksvägen

Alla bostäder till salu i området →

Gratis för Metro Modes läsare

Bli medlem och se allt om Stenbacksvägen: varje hus, priserna, till salu och kartan. Det tar 30 sekunder.

VERA PI Score

6,3av 100

Poängen jämför läget med alla Stockholms gator – park, skolor, kollektivtrafik och service inom gångavstånd.

Haninges bästa gator

Vad poängen består av

Kommunikationer35 % av poängen10
20 min promenad till Vega (tåg)
Parker och grönska25 % av poängen11
ingen park i närheten på kartan
Inkomster i området25 % av poängen52
465 tkr i medelnettoinkomst 2024 – det senaste SCB redovisar per område
Skolor15 % av poängen9
0 inom 500 m
Så räknas poängen

Varje del är en rangordning bland alla gator i Stockholms stad; delarna vägs samman och summan rangordnas igen – samma mått för varje gata, så att två gator alltid går att jämföra och dela. Det är VERA PI:s egen rangordning, inte ett pris och inte en värdering. Gator utanför Stockholms stad placeras i Stockholms stads fördelning; en gata utan tunnelbana, pendeltåg eller spårvagn inom 6 km promenad får 0 för kommunikationer.

Källor: © OpenStreetMap contributors, SL:s hållplatser, Skolverket, SCB (medelnettoinkomst 2024 per DeSO) · VERA PI Score v1, beräknad 21 okt. 2026 14.52.

Gatan

Stenbacksvägen, som den ser ut.

Stenbacksvägen är en bostadsgata i Haninge, cirka 310 m lång. OpenStreetMap ritar 18 byggnader inom 25 m från gatan.

Längd310 mVarje del räknas en gång – en boulevards sidokörbanor räknas inte dubbelt.
Byggnader längs gatan18Konturer inom 25 m från gatan (OSM).
Varav bostadshus14Märkta som lägenheter eller hus i OSM.
DeSO-områden1Vega västra

Vad byggnaderna används till

OpenStreetMaps egna taggar – de flesta svenska byggnader saknar uppgift om användning, så «ej taggad» är vanligt och säger inget om byggnaden.

Bostäder (lägenheter, hus)78 %
Annan användning22 %

Adresser

Alla 24 adresser på Stenbacksvägen.

Gatans gällande adresser i VERA PI:s databaser, var och en med den fastighet den hör till – 22 fastigheter. En adress med ett eget hus på verapi.se är länkad.

AdressPostadressFastighet
Stenbacksvägen 2136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:109
Stenbacksvägen 4 A136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:291
Stenbacksvägen 4 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:291
Stenbacksvägen 4 C136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:291
Stenbacksvägen 6136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:111
Stenbacksvägen 8 A136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:113
Stenbacksvägen 8 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:211
Stenbacksvägen 9136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:123
Stenbacksvägen 10136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:115
Stenbacksvägen 10 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:352
Stenbacksvägen 11136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:122
Stenbacksvägen 12 A136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:117
Stenbacksvägen 12 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:384
Stenbacksvägen 13136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:121
Stenbacksvägen 14136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:119

Visa alla 24 adresser
AdressPostadressFastighet
Stenbacksvägen 15136 48 HandenHaninge Kolartorp 1:120
Stenbacksvägen 17136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:51
Stenbacksvägen 18136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:13
Stenbacksvägen 19136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:50
Stenbacksvägen 19 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:98
Stenbacksvägen 20136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:15
Stenbacksvägen 21 A136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:47
Stenbacksvägen 21 B136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:60
Stenbacksvägen 23136 48 HandenHaninge Kolartorp 4:46

Belägenhetsadress, Fastighetsindelning © Lantmäteriet, bearbetad av VERA PI, CC BY 4.0. Läst 29 okt. 2026.

Nära till

Närmaste vård och vardag från Stenbacksvägen, närmast först, med vägen dit i Google Maps eller Apple Kartor. Akut vård visas hur långt bort den än ligger; allt annat inom 2 km.

Vård

Vid livsfara, ring 112Sjukvårdsrådgivning dygnet runt: 1177

Vardag

Avstånd fågelvägen från närmaste punkt på gatan; promenaden är uppskattad till 1,3 gånger det, med 80 meter i minuten. Källa: © OpenStreetMap contributors, akutmottagningar, närakuter och vårdcentraler från 1177 (Region Stockholm), polisstationer från Polisen, okt. 2026.

Området runt gatan

Vilka som bor runt gatan.

Gatan går genom ett av SCB:s DeSO-områden – Vega västra. Området har 1 828 invånare (2025) med en genomsnittlig nettoinkomst på 465 tkr (2024), +34,6 % jämfört med Haninge som helhet. Det är områdenas siffror, inte gatans: SCB räknar invånare per område, aldrig per gata.

Så upplåts bostäderna

Bostäder i de DeSO-områden som gatan går genom, 508 totalt.

Bostadsrätt20 %
Hyresrätt4 %
Äganderätt76 %

Jämfört med Haninge

  • Genomsnittlig nettoinkomst465 tkr här · 345 tkr i Haninge
  • Bostadsrätt20 % här · 35 % i Haninge
  • Hyresrätt4 % här · 33 % i Haninge

Invånare 2025, nettoinkomst 2024 och bostäder efter upplåtelseform per DeSO-område: Källa: SCB, CC BY 4.0 – ett område räknas om minst en tiondel av gatan går genom det.

Valet 2026

Riksdagsvalet 13 september 2026, slutligt resultat, i valdistriktet där Stenbacksvägen ligger. Siffrorna gäller hela distriktet, inte bara gatan.

DistriktetHaninge

Haninge 66 Kolartorp-Rudan m.m100 % av gatan · valdeltagande 74,1 %
Parti2026mot 2022
Moderaterna25,7 %–
Centerpartiet4,4 %–
Liberalerna5,8 %–
Kristdemokraterna6,1 %–
Socialdemokraterna27,6 %–
Vänsterpartiet6,8 %–
Miljöpartiet4,6 %–
Sverigedemokraterna17,5 %–
Övriga partier1,7 %–

Distriktets gränser har ändrats sedan 2022, så Valmyndigheten jämför det inte med 2022.

Haninge, länet och riket

PartiHaningeLänetRiket
Moderaterna20,4 %21,8 %19,9 %
Centerpartiet4,7 %8,6 %7,0 %
Liberalerna4,6 %6,8 %5,3 %
Kristdemokraterna5,0 %4,9 %6,2 %
Socialdemokraterna30,1 %26,0 %28,0 %
Vänsterpartiet9,8 %10,2 %8,4 %
Miljöpartiet4,2 %8,0 %6,1 %
Sverigedemokraterna19,7 %12,1 %17,5 %
Övriga partier1,7 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande80,5 %84,7 %84,9 %

Andel av de giltiga rösterna i distriktet. Strecket på varje stapel är hela kommunens resultat (Haninge). Förändring mot 2022 i procentenheter, där Valmyndigheten säger att distriktet kan jämföras. Sent inkomna förtidsröster räknas i kommunens uppsamlingsdistrikt och ingår inte i något distrikts andelar. Valet ingår inte i VERA PI Score. Källa: Valmyndigheten, slutligt resultat, publicerat 7 okt. 2026. Valmyndighetens data

Kommunikationer

Stationer, skolor och parker.

Närmaste hållplats är Vega – 1 620 m till fots, cirka 20 minuter. Inga skolenheter ligger inom 500 m från gatan.

Närmaste hållplats av varje slag

Gångvägen mäts längs OpenStreetMaps gator och stigar från gatans närmaste punkt, med 80 m i minuten – aldrig kortare än fågelvägen, som visas bredvid.

TypHållplatsGångvägTidFågelväg
Tunnelbanaingen inom 6 km–––
Tåg (pendeltåg, Roslagsbanan, Saltsjöbanan)Vega1 620 m20 min1 250 m
Spårvagningen inom 6 km–––

Skolenheter inom 500 m

Aktiva skolenheter i Skolverkets register, efter avstånd från gatan.

  • Inga inom 500 m.

Parker i närheten

Namngivna parker vars mittpunkt ligger inom 600 m, de största först.

  • Inga kartlagda inom 600 m.

Hållplatser, gator, stigar och parker: © OpenStreetMap contributors. Skolenheter: Skolverkets skolenhetsregister (öppna data).

Priser – kommunnivå

Priserna i Haninge.

SCB publicerar försäljningspriser per kommun och län – inte per gata. Det här är Haninges och Stockholms läns, aldrig Stenbacksvägens.

Småhus, medelpris · Haninge5,07 mn kr2025 · +3,2 % på ett år · kommunnivå
Sålda småhus · Haninge5202025 · kommunnivå
Bostadsrätt, median · län3,5 mn kr2025 · +2,9 % på ett år · Stockholms län
Plats efter småhuspris20 av 26Haninge bland länets kommuner

Haninges priser sedan 1981 · Stockholms läns bostadsrätter sedan 2000

Försäljningar av småhus per kommun och av bostadsrätter per län: Källa: SCB, CC BY 4.0.

Så läser VERA PI siffrorna

  • Priser: SCB:s officiella försäljningsstatistik per kommun och län, och utgångspriserna i varje mäklares annonser, som VERA PI läser varje natt – var och en med sitt datum.
  • Bostadsrätter: SCB:s statistik per län, och varje förenings ekonomi ur årsredovisningen i VERA PI Building Brief.
  • Nattbilden är färgad efter varje DeSO-områdes genomsnittliga nettoinkomst.
  • Varje fastighets gräns, byggnader och adresser, sammankopplade i VERA PI:s databaser – aldrig vem som äger eller bor.
  • Hela bilden av en bostad – tomten, huset, området, riskerna och marknaden – finns i VERA PI Brief, med över 2 mn värden lästa för varje Brief.
  • Inget pris för just den här gatan: SCB publicerar försäljningspriser bara per kommun och län, så priserna som visas är Haninges och Stockholms läns – aldrig gatans, och ingen rangordning av gator efter pris.
  • Byggnaderna är OpenStreetMaps konturer inom 25 m från gatans linje, inte ett adressregister: Lantmäteriets adress- och byggnadsdata är ännu inte öppna för VERA PI. En byggnad i ett gathörn räknas till båda gatorna.

Källor och licenser

Varje siffra – och var den kommer ifrån.

Varje siffra är officiell statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) under CC BY 4.0 – «Källa: SCB» – för den period som anges bredvid; gränser från SCB:s DeSO 2025 och Stockholms stads Stadskarta (© Stockholms stad, Stadsbyggnadskontoret, CC BY); skolenheter från Skolverket; byggnader, stationer och parker © OpenStreetMap contributors. Inget här är en värdering. VERA PI har bearbetat siffrorna (summor över DeSO-områden, förändringar, rangordningar). Gator, byggnader, hållplatser och parker: © OpenStreetMap contributors – en gata per namn och kommun, dess delar sammanfogade av VERA PI.

  • LantmäterietBelägenhetsadress, Fastighetsindelning © Lantmäteriet, bearbetad av VERA PI, CC BY 4.0 – fastighetsindelning, byggnader och belägenhetsadresser för Stockholms län, okt. 2026.
  • Statistiska centralbyrån (SCB) – Statistikdatabasenfastighetspriser och lagfarter (BO0501), bostadsbestånd (BO0104), hyror (BO0406), befolkning (BE0101), inkomster (HE0110); hämtade 20 oktober 2026CC BY 4.0 · Källa: SCB · www.scb.se
  • SCB – DeSO 2025 (demografiska statistikområden)2025_v2Öppna geodata, CC BY 4.0 · Källa: SCB · www.scb.se/vara-tjanster/oppna-data/oppna-geodata
  • Stockholms stad – Stadskartan: stadsdelar och stadsdelsnämndsområdenStadsbyggnadskontoret, DataportalenCC BY · © Stockholms stad, Stadsbyggnadskontoret · dataportalen.stockholm.se
  • Skolverket – skolenhetsregistret och planerade utbildningaröppna API:er, hämtade 20 oktober 2026Öppna data · Källa: Skolverket · www.skolverket.se
  • OpenStreetMap – byggnader, stationer och parkerGeofabriks Sverigeutdrag, 2026-10-20ODbL 1.0 · © OpenStreetMap contributors · www.openstreetmap.org/copyright