Till innehållet
Vardagen · Vård i Stockholms län

Vården i länet.
Mottagning för mottagning.

253 vårdcentraler, 115 BVC, 70 barnmorskemottagningar, 31 ungdomsmottagningar och 399 tandvårdsmottagningar ur 1177 – med de öppettider, telefonnummer och tjänster varje mottagning själv anger. Närakuter och akutmottagningar på samma karta.

1177 Hitta vård och mottagningarnas kontaktkort, Stockholms län, lästa 21 oktober 2026Inga omdömen
Akut

Vart går jag när det är bråttom?

112
Fara för liv

Ring 112 vid livshotande tillstånd – ambulans, polis och räddningstjänst.

1177
Sjukvårdsrådgivning dygnet runt

Sjuksköterskor bedömer vad du behöver och vart du ska åka – närakut, akutmottagning eller vårdcentral nästa dag.

Akutmottagning för vuxna 6

Akutmottagningar på sjukhus. Den som är svårast sjuk tas om hand först. 1177 ↗

Barnakut 3

Vart ni ska åka beror på vad som hänt och barnets ålder – 1177 guidar. 1177 ↗

Närakut 10

För till exempel misstänkta benbrott, sårskador eller plötsliga magsmärtor som inte kan vänta. 1177 ↗

Psykiatrisk akut 3

Akutmottagningar för vuxenpsykiatri på 1177. 1177 ↗

Akuttandvård 1

Akut tandvård enligt 1177. 1177 ↗

Polisen

Ring 114 14 för ärenden som inte är akuta, 112 vid pågående brott eller fara.

22 polisstationer i länet →

Källor: 1177:s sidor om akutmottagningar, närakuter och barnakuter i Stockholms län; öppettider och telefon ur varje mottagnings kontaktkort; 114 14 och 112: Polisen.

VERA PI
×
METRO MODE
Metro Mode berättar

I Stockholms län finns 253 vårdcentraler på 1177 – 179 drivs privat på uppdrag av Region Stockholm och 74 av regionen själv – och 248 av dem tar emot listning direkt via 1177. Här finns också 115 barnavårdscentraler, 70 barnmorskemottagningar, 31 ungdomsmottagningar, 399 tandvårdsmottagningar, 10 närakuter och 9 akutmottagningar för vuxna och barn. 19 vårdcentraler har öppet på lördagar och 42 har kvällsöppet minst en vardag. Vid fara för liv: ring 112. Sjukvårdsrådgivning dygnet runt: 1177.

VERA PI · skrivet ur 1177:s kontaktkort (läst 21 oktober 2026)
Karta

All vård på en karta

Varje prick är en mottagning med egen sida. Filtrera på typ, öppettider och listning. Uppgifterna är mottagningarnas egna på 1177 – inga omdömen.

Kartan laddas …
© OpenStreetMap · 1177 · SCB
Ny i Stockholm

Lista dig på en vårdcentral

Att lista sig betyder att du väljer att tillhöra en vårdcentral. 248 av länets 253 vårdcentraler tar emot listning direkt via 1177; 23 av dem har kö just nu.

  1. Välj vårdcentral

    Använd kartan ovan med filtret «Tar emot listning», eller sök nära din station här bredvid. Varje vårdcentral visar om den drivs av Region Stockholm eller privat på regionens uppdrag.

  2. Logga in på 1177 och välj

    Under Vårdval: välj region och kommun, klicka på vårdcentralen, godkänn villkoren och bekräfta. Du måste vara 18 år för att lista dig själv.

  3. Kan du inte logga in?

    Fyll i en valblankett på papper – den finns på vårdcentralerna – och visa legitimation när du lämnar in den.

  4. Det här ger listningen

    Som listad omfattas du av vårdgarantin. Akut hjälp får du på vilken vårdcentral som helst. Du kan byta mottagning högst två gånger på ett år.

  5. Barn, gravida och tolk

    Barn går till BVC och gravida till barnmorskemottagning – 115 respektive 70 i länet. Du kan få tolk om du inte pratar svenska.

Källa: 1177 – Om listning och avlistning ↗ · Vård om du kommer från ett annat land ↗

Vårdcentraler som tar emot listning nära din station

    Promenad räknad fågelvägen × 1,3 i 80 meter i minuten.

    Per kommun

    Mottagningar i varje kommun

    KommunVårdcentralervarav regionenBVCMVCUngdomTandvårdAkut
    Stockholm10020462882078
    Södertälje132561162
    Nacka124631111
    Solna114231162
    Sollentuna10331171
    Botkyrka9553190
    Haninge9531191
    Järfälla92331120
    Norrtälje9653172
    Sigtuna8251180
    Täby81521150
    Huddinge75531133
    Danderyd6421182
    Lidingö5121180
    Sundbyberg5222170
    Tyresö5231110
    Upplands Väsby5011180
    Värmdö4311140
    Österåker4011170
    Nynäshamn3031150
    Upplands-Bro3121140
    Vallentuna3111170
    Ekerö2011140
    Nykvarn1010020
    Salem1111130
    Vaxholm1010020

    Alla mottagningar

    Botkyrka 27

    Danderyd 20

    Ekerö 9
    Haninge 24

    Huddinge 31

    Järfälla 28

    Lidingö 17

    Nacka 34

    Norrtälje 26

    Nykvarn 4
    Nynäshamn 13

    Salem 7
    Sigtuna 23

    Sollentuna 23

    Solna 35

    Stockholm 396

    Sundbyberg 17

    Södertälje 43

    Tyresö 11
    Täby 31

    Upplands Väsby 16

    Upplands-Bro 11
    Vallentuna 13

    Vaxholm 4
    Värmdö 11
    Österåker 14

    Kommun enligt mottagningens läge (SCB:s DeSO-områden); 1177:s kommunfält visas när det avviker.

    Om uppgifterna

    Bara det mottagningen själv anger

    Mottagningar1177 Hitta vård för Stockholms län (vårdcentral, BVC, MVC, ungdomsmottagning, allmäntandvård, akuttandvård, närakut, psykiatrisk akut) och Region Stockholms listor över akutmottagningar och barnakuter. Varje mottagnings kontaktkort läses en sida var tredje sekund.
    UppgifterBesöksadress, telefon och telefontider, öppettider och drop-in som de står, ägarform (privat på Region Stockholms uppdrag eller regionen), vad mottagningen erbjuder, e-tjänster, åldersregler och listning.
    Inte medOmdömen, patientenkäter och väntetidsstatistik. Mottagningarnas fritexter om sig själva visas inte – de kan nämna personal vid namn.
    NamnEn mottagning som bär en persons namn visas med det namn den har på 1177.

    Källor

    Byggd 21 oktober 2026. Öppettider kan avvika röda dagar – ring mottagningen eller se 1177.