Gatan nattetid: Ravinvägen inritad i vitt, husen tända i färgen för områdets inkomst
Områdets genomsnittliga nettoinkomst
233 tkr516 tkr1 143+ tkr
Varje byggnad har färgen för sitt DeSO-områdes genomsnittliga nettoinkomst 2024 (SCB) – aldrig ett pris, aldrig en person. Gatan är ritad i vitt och dess egna hus är tända.

gata

Bo på Ravinvägen.

48 byggnader står längs gatans 470 m i Täby. DeSO-området som gatan går genom har en genomsnittlig nettoinkomst på 531 tkr, och 0 % av bostäderna där är bostadsrätter. Till Visinge (tåg) är det 13 minuters promenad.

26,6VERA PI Scorenummer 493 av 723 i Täby

Gatan enligt OpenStreetMap, området enligt SCB.

470 mlång
48byggnader längs gatan
531 tkrområdets nettoinkomst, 2024
0 %bostadsrätter i områdena
–ingen T-bana inom 6 km
1skolenhet inom 500 m

Delad bostad · till salu på Ravinvägen

  • VERA PI:s bild av Ravinvägen 40: huset i 3D, upplyst i blått, och kartan runt omkringTill salu

    9,5 mn kr64 155 kr/m²

    Villa · 6 rum · 148 m² · tomt 907 m² · byggår 1967

    Ravinvägen 40 · Erikslund

    Svensk Fastighetsförmedling · Mäklarens annons

Alla bostäder till salu i området →

Gratis för Metro Modes läsare

Bli medlem och se allt om Ravinvägen: varje hus, priserna, till salu och kartan. Det tar 30 sekunder.

VERA PI Score

26,6av 100

Bättre läge än 27 % av Stockholms stads 4 346 gator – nummer 493 av Täbys 723 gator.

Täbys bästa gator

Vad poängen består av

Kommunikationer35 % av poängen25
13 min promenad till Visinge (tåg)
Parker och grönska25 % av poängen22
Tågparken 0,5 ha, 600 m
Inkomster i området25 % av poängen71
531 tkr i medelnettoinkomst 2024 – det senaste SCB redovisar per område
Skolor15 % av poängen32
1 inom 500 m · närmast Brinkskolan, 210 m
Så räknas poängen

Varje del är en rangordning bland alla gator i Stockholms stad; delarna vägs samman och summan rangordnas igen – samma mått för varje gata, så att två gator alltid går att jämföra och dela. Det är VERA PI:s egen rangordning, inte ett pris och inte en värdering. Gator utanför Stockholms stad placeras i Stockholms stads fördelning; en gata utan tunnelbana, pendeltåg eller spårvagn inom 6 km promenad får 0 för kommunikationer.

Källor: © OpenStreetMap contributors, SL:s hållplatser, Skolverket, SCB (medelnettoinkomst 2024 per DeSO) · VERA PI Score v1, beräknad 21 okt. 2026 14.52.

Gatan

Ravinvägen, som den ser ut.

Ravinvägen är en bostadsgata i Täby, cirka 470 m lång. OpenStreetMap ritar 48 byggnader inom 25 m från gatan.

Längd470 mVarje del räknas en gång – en boulevards sidokörbanor räknas inte dubbelt.
Byggnader längs gatan48Konturer inom 25 m från gatan (OSM).
Varav bostadshus2Märkta som lägenheter eller hus i OSM.
DeSO-områden1Erikslund

Vad byggnaderna används till

OpenStreetMaps egna taggar – de flesta svenska byggnader saknar uppgift om användning, så «ej taggad» är vanligt och säger inget om byggnaden.

Bostäder (lägenheter, hus)4 %
Annan användning2 %
Ej taggad94 %

Adresser

Alla 35 adresser på Ravinvägen.

Gatans gällande adresser i VERA PI:s databaser, var och en med den fastighet den hör till – 35 fastigheter. En adress med ett eget hus på verapi.se är länkad.

AdressPostadressFastighet
Ravinvägen 2187 34 TäbyTäby Banjon 8
Ravinvägen 3187 34 TäbyTäby Fiolen 7
Ravinvägen 4187 34 TäbyTäby Banjon 7
Ravinvägen 5187 34 TäbyTäby Fiolen 6
Ravinvägen 6187 34 TäbyTäby Banjon 6
Ravinvägen 7187 34 TäbyTäby Fiolen 5
Ravinvägen 8187 34 TäbyTäby Banjon 5
Ravinvägen 9187 34 TäbyTäby Fiolen 4
Ravinvägen 10187 34 TäbyTäby Banjon 4
Ravinvägen 11187 34 TäbyTäby Fiolen 3
Ravinvägen 12187 34 TäbyTäby Banjon 3
Ravinvägen 13187 34 TäbyTäby Fiolen 2
Ravinvägen 14187 34 TäbyTäby Banjon 2
Ravinvägen 15187 34 TäbyTäby Fiolen 1
Ravinvägen 16187 34 TäbyTäby Lutan 9

Visa alla 35 adresser
AdressPostadressFastighet
Ravinvägen 17187 34 TäbyTäby Fiolen 16
Ravinvägen 18187 34 TäbyTäby Lutan 8
Ravinvägen 19187 34 TäbyTäby Fiolen 15
Ravinvägen 20187 34 TäbyTäby Lutan 7
Ravinvägen 21187 34 TäbyTäby Fiolen 14
Ravinvägen 22187 34 TäbyTäby Lutan 6
Ravinvägen 23187 34 TäbyTäby Fiolen 13
Ravinvägen 24187 34 TäbyTäby Lutan 5
Ravinvägen 25187 34 TäbyTäby Fiolen 12
Ravinvägen 26187 34 TäbyTäby Lutan 4
Ravinvägen 27187 34 TäbyTäby Fiolen 11
Ravinvägen 28187 34 TäbyTäby Lutan 3
Ravinvägen 28 A187 34 TäbyTäby Lutan 2
Ravinvägen 29187 34 TäbyTäby Fiolen 10
Ravinvägen 30187 34 TäbyTäby Gitarren 1
Ravinvägen 32187 34 TäbyTäby Gitarren 2
Ravinvägen 34187 34 TäbyTäby Gitarren 3
Ravinvägen 36187 34 TäbyTäby Gitarren 4
Ravinvägen 38187 34 TäbyTäby Gitarren 5
Ravinvägen 40187 34 TäbyTäby Gitarren 6

Belägenhetsadress, Fastighetsindelning © Lantmäteriet, bearbetad av VERA PI, CC BY 4.0. Läst 29 okt. 2026.

Nära till

Närmaste vård och vardag från Ravinvägen, närmast först, med vägen dit i Google Maps eller Apple Kartor. Akut vård visas hur långt bort den än ligger; allt annat inom 2 km.

Vård

Vid livsfara, ring 112Sjukvårdsrådgivning dygnet runt: 1177

Vardag

Polisstation28 min

Polisen Södra Roslagen (Täby)

Biblioteksgången 11 · Passexpedition · 1,7 km

Avstånd fågelvägen från närmaste punkt på gatan; promenaden är uppskattad till 1,3 gånger det, med 80 meter i minuten. Källa: © OpenStreetMap contributors, akutmottagningar, närakuter och vårdcentraler från 1177 (Region Stockholm), polisstationer från Polisen, okt. 2026.

Området runt gatan

Vilka som bor runt gatan.

Gatan går genom ett av SCB:s DeSO-områden – Erikslund. Området har 1 784 invånare (2025) med en genomsnittlig nettoinkomst på 531 tkr (2024), −1,1 % jämfört med Täby som helhet. Det är områdenas siffror, inte gatans: SCB räknar invånare per område, aldrig per gata.

Så upplåts bostäderna

Bostäder i de DeSO-områden som gatan går genom, 601 totalt.

Hyresrätt1 %
Äganderätt99 %

Jämfört med Täby

  • Genomsnittlig nettoinkomst531 tkr här · 537 tkr i Täby
  • Bostadsrätt0 % här · 47 % i Täby
  • Hyresrätt1 % här · 12 % i Täby

Invånare 2025, nettoinkomst 2024 och bostäder efter upplåtelseform per DeSO-område: Källa: SCB, CC BY 4.0 – ett område räknas om minst en tiondel av gatan går genom det.

Valet 2026

Riksdagsvalet 13 september 2026, slutligt resultat, i valdistriktet där Ravinvägen ligger. Siffrorna gäller hela distriktet, inte bara gatan.

DistriktetTäby

8 Erikslund m.fl.100 % av gatan · valdeltagande 86,6 %
Parti2026mot 2022
Moderaterna33,5 %−0,8
Centerpartiet10,2 %−1,1
Liberalerna13,5 %+4,2
Kristdemokraterna6,7 %+1,3
Socialdemokraterna18,7 %−1,2
Vänsterpartiet2,3 %+0,5
Miljöpartiet5,5 %+0,2
Sverigedemokraterna9,2 %−2,8
Övriga partier0,4 %−0,3

Täby, länet och riket

PartiTäbyLänetRiket
Moderaterna33,9 %21,8 %19,9 %
Centerpartiet11,2 %8,6 %7,0 %
Liberalerna10,7 %6,8 %5,3 %
Kristdemokraterna6,4 %4,9 %6,2 %
Socialdemokraterna17,7 %26,0 %28,0 %
Vänsterpartiet3,3 %10,2 %8,4 %
Miljöpartiet4,9 %8,0 %6,1 %
Sverigedemokraterna10,8 %12,1 %17,5 %
Övriga partier1,1 %1,4 %1,6 %
Valdeltagande88,9 %84,7 %84,9 %

Andel av de giltiga rösterna i distriktet. Strecket på varje stapel är hela kommunens resultat (Täby). Förändring mot 2022 i procentenheter, där Valmyndigheten säger att distriktet kan jämföras. Sent inkomna förtidsröster räknas i kommunens uppsamlingsdistrikt och ingår inte i något distrikts andelar. Valet ingår inte i VERA PI Score. Källa: Valmyndigheten, slutligt resultat, publicerat 7 okt. 2026. Valmyndighetens data

Kommunikationer

Stationer, skolor och parker.

Närmaste hållplats är Visinge – 1 070 m till fots, cirka 13 minuter. 1 skolenhet ligger inom 500 m från gatan.

Närmaste hållplats av varje slag

Gångvägen mäts längs OpenStreetMaps gator och stigar från gatans närmaste punkt, med 80 m i minuten – aldrig kortare än fågelvägen, som visas bredvid.

TypHållplatsGångvägTidFågelväg
Tunnelbanaingen inom 6 km–––
Tåg (pendeltåg, Roslagsbanan, Saltsjöbanan)Visinge1 070 m13 min790 m
Spårvagningen inom 6 km–––

Skolenheter inom 500 m

Aktiva skolenheter i Skolverkets register, efter avstånd från gatan.

  • Brinkskolan210 m · grundskola, förskoleklass

Parker i närheten

Namngivna parker vars mittpunkt ligger inom 600 m, de största först.

  • Tågparken0,5 ha · 600 m bort

Hållplatser, gator, stigar och parker: © OpenStreetMap contributors. Skolenheter: Skolverkets skolenhetsregister (öppna data).

Priser – kommunnivå

Priserna i Täby.

SCB publicerar försäljningspriser per kommun och län – inte per gata. Det här är Täbys och Stockholms läns, aldrig Ravinvägens.

Småhus, medelpris · Täby8,83 mn kr2025 · +2,9 % på ett år · kommunnivå
Sålda småhus · Täby5622025 · kommunnivå
Bostadsrätt, median · län3,5 mn kr2025 · +2,9 % på ett år · Stockholms län
Plats efter småhuspris7 av 26Täby bland länets kommuner

Täbys priser sedan 1981 · Stockholms läns bostadsrätter sedan 2000

Försäljningar av småhus per kommun och av bostadsrätter per län: Källa: SCB, CC BY 4.0.

Så läser VERA PI siffrorna

  • Priser: SCB:s officiella försäljningsstatistik per kommun och län, och utgångspriserna i varje mäklares annonser, som VERA PI läser varje natt – var och en med sitt datum.
  • Bostadsrätter: SCB:s statistik per län, och varje förenings ekonomi ur årsredovisningen i VERA PI Building Brief.
  • Nattbilden är färgad efter varje DeSO-områdes genomsnittliga nettoinkomst.
  • Varje fastighets gräns, byggnader och adresser, sammankopplade i VERA PI:s databaser – aldrig vem som äger eller bor.
  • Hela bilden av en bostad – tomten, huset, området, riskerna och marknaden – finns i VERA PI Brief, med över 2 mn värden lästa för varje Brief.
  • Inget pris för just den här gatan: SCB publicerar försäljningspriser bara per kommun och län, så priserna som visas är Täbys och Stockholms läns – aldrig gatans, och ingen rangordning av gator efter pris.
  • Byggnaderna är OpenStreetMaps konturer inom 25 m från gatans linje, inte ett adressregister: Lantmäteriets adress- och byggnadsdata är ännu inte öppna för VERA PI. En byggnad i ett gathörn räknas till båda gatorna.

Källor och licenser

Varje siffra – och var den kommer ifrån.

Varje siffra är officiell statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) under CC BY 4.0 – «Källa: SCB» – för den period som anges bredvid; gränser från SCB:s DeSO 2025 och Stockholms stads Stadskarta (© Stockholms stad, Stadsbyggnadskontoret, CC BY); skolenheter från Skolverket; byggnader, stationer och parker © OpenStreetMap contributors. Inget här är en värdering. VERA PI har bearbetat siffrorna (summor över DeSO-områden, förändringar, rangordningar). Gator, byggnader, hållplatser och parker: © OpenStreetMap contributors – en gata per namn och kommun, dess delar sammanfogade av VERA PI.

  • LantmäterietBelägenhetsadress, Fastighetsindelning © Lantmäteriet, bearbetad av VERA PI, CC BY 4.0 – fastighetsindelning, byggnader och belägenhetsadresser för Stockholms län, okt. 2026.
  • Statistiska centralbyrån (SCB) – Statistikdatabasenfastighetspriser och lagfarter (BO0501), bostadsbestånd (BO0104), hyror (BO0406), befolkning (BE0101), inkomster (HE0110); hämtade 20 oktober 2026CC BY 4.0 · Källa: SCB · www.scb.se
  • SCB – DeSO 2025 (demografiska statistikområden)2025_v2Öppna geodata, CC BY 4.0 · Källa: SCB · www.scb.se/vara-tjanster/oppna-data/oppna-geodata
  • Stockholms stad – Stadskartan: stadsdelar och stadsdelsnämndsområdenStadsbyggnadskontoret, DataportalenCC BY · © Stockholms stad, Stadsbyggnadskontoret · dataportalen.stockholm.se
  • Skolverket – skolenhetsregistret och planerade utbildningaröppna API:er, hämtade 20 oktober 2026Öppna data · Källa: Skolverket · www.skolverket.se
  • OpenStreetMap – byggnader, stationer och parkerGeofabriks Sverigeutdrag, 2026-10-20ODbL 1.0 · © OpenStreetMap contributors · www.openstreetmap.org/copyright